عفونت گوش میانی ( اوتیت مدیا )

عفونت گوش میانی ( اوتیت مدیا )

عفونت گوش میانی باعث بروز درد گوش ، تب و اختلال درشنیدن می شود این عفونت در کودکان شایع است. عفونت گوش در کودکان بدنبال سرماخوردگی روی می دهد. مایع می تواند در پشت پرده گوش جمع شود و این مایع عفونی روی پرده گوش فشار می آورد و باعث بروز درد می شود. در برخی کودکان این مایع برای هفته ها تا ماه ها باقی می ماند و می تواند باعث بروز کاهش شنوایی شود درصورت طولانی شدن اختلال شنوایی می تواند باعث بروز اختلال در زبان و گفتار شود خصوصاً در کودکانی که در معرض خطر اختلالات زبان و یادگیری می باشند.

علائم عفونت گوش میانی ( اوتیت مدیا )

  • تب
  • کشیدن گوش توسط کودک
  • کاهش اشتهای کودک
  • تهوع و یا اسهال

در بچه های بزرگتر علایم اغلب شامل درد گوش و یا کاهش شنوایی موقتی می باشد.

پزشکان اغلب برای کودکان کمتر از 2 سال آنتی بیوتیک تجویز می کنند. برای کودکان بیشتر از 2 سال پزشکان امکان دارد باشک به عفونت ویرال در ابتدا آنتی بیوتیک تجویز نکنند.درصورت شــک به عفونت گوش در کودک خود حتماً  با پزشــک خود تماس حاصل کنید. درمان دیررس باعث آســـیب به پرده و اســتخوان های گوش می شد و کاهش شنوایی دایمی خواهد شد.

برای تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره 02126656126 تماس حاصل فرمایید.

علل عفونت گوش میانی ( اوتیت مدیا )

عفونت گوش اغلب بدنبال عفونت ویروسی  راه های تنفسی ایجاد می شود.مانند سرماخوردگی و یا آنفرولانزا . این عفونت ها باعث تورم مخاط بینی و گلو و باعث کاهش توان دفاعی بدن برای پاکسـازی باکتری ها از بینی و افزایش مقدار باکتری های بینی می شود. عفونت ویروسـی می تواند باعث آسیب شیپور استاش شود. احتمال عملکرد شیپور استاش باعث تغییرات فشار در گوش میانی و تجمع مایع می شود.

نکات مورد توجه مادران

  • در صورت بروز اوتیت مدیا در فرزند خود در صورتیکه آنتی بیوتیک برای کودک آغاز نشده است بعد از 1 تا 2 روز از مراجعه اولیه در صورت بهتر نشدن درد و تب کودک حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • در صورتیکه بعد از 2 روز از دریافت آنتی بیوتیک ، علایم کودک بهبود نیافت مجدداً مراجعه فرمایید.
  • چند ماه بعد از درمان باید مجدداً جهت بررسی عوارض عفونت گوش میانی به پزشک مراجعه شود.
  • کودک شما چند ماه بعد از عفونت گوش میانی نیاز به انجام تست های بررسی شنوایی دارد.

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: