بیماری سرخک در کودکان

سرخک در کودکان

بیماری که میتواند باعث بروز ضایعات پوستی ، تب و سرفه شود . این عفونت توسط ویروس سرخک ایجاد می شود . ویروس به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. واکسن از ابتلای سرخک جلوگیری می کند واکسن MMR از ابتلا به سرخک ، اوریون و سرخچه جلوگیری می کند ، افراد نیاز به دو نوبت واکسن دارند. افرادیکه واکسیناسیون ناقص و یا عدم واکسیناسیون دارند در خطر بروز عفونت قرار دارند. افراد با نقص ایمنی ، کاسنتر و مصرف کورتون ، زنان حامله ، بیماران سوء تغذیه و کمبود ویتامین ، کودکان ، افراد مسن در خطر زیاد جهت عوارض بیماری قرار دارند.

علائم سرخک در کودکان

علایم اولیه به صورت تب بالا ، احساس بیماری و ناخوشی ، کاهش اشتها ، وجود دانه های نمکی در کنار بینی و دهان می باشد . بعد از علایم اولیه چشم ها قرمز می شود  و آبریزش و افزایش حساسیت نور ، سرفه ، عطسه ، دانه های قرمز در صورت با انتشار به کل بدن و گلو درد بروز می کند.

اغلب افراد 2 روز بعد از ضایعات پوســتی احسـاس بهتر شدن دارند بعد از 3 تا 4 روز ضایعات پوستی تغییر رنگ قهوه ای پیدا کرده واز بین می رود امکان دارد پوسته ریزی هم روی دهد ، اغلب افراد تا 2 هفته بعد از برطرف شدن دانه های پوستی سرفه می کنند.

واکسیناسیون به موقع و کامل کودک می تواند از ابتلا به این بیماری که در برخی موراد عوارض خطرناکی مانند آسیب مغزی ، گوش و ریه دارد جلوگیری میکند.

کودکان در گروه پر خطر جهت عوارض بیماری قرار دارند جهت تشخیص و جلوگیری از عوارض با مشاهده علایم و یا تماس با فرد مبتلا به سرخک با پزشک کودک خود مشورت فرمایید.

برای تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره 02126656126 تماس حاصل فرمایید.

علل سرخک در کودکان

ویروس سرخک Measles  از طریق تماس از فرد به فرد منتقل می شود میزان واگیرداری بیماری بسیار زیاد است . فرد بیمار 5 روز قبل از بروز ضایعات پوستی تا 4 روز بعد از زایمان ظهور ضایعات واگیر دار است. 

نکات مورد توجه مادران

درصورتیکه که باردار می باشید سرخک باعث بروز نقایص جدی جنین و احتمالاً سقط آن خواهد شد. بنابراین افرادیکه واکسیناسیون ناقص و یا واکسیناسیون قبل از سال 1968 میلادی دارند باید حتماً آنتی بادی و وضعیت واکسیناسیون آن ها قبل از حاملگی تایید شود.

درصورت بروز علایم سرخک در فرزند خود اقدامات اولیه : دادن مایعات فراوان و استامینوفن جهت تب است، از دادن آسپرین به علت عوارض جدی کبدی پرهیز شود. حتماً قبل از مراجعه به مراکز درمانی با آن مرکز تماس حاصل کنید ، مراجعه در ساعات شلوغ می تواند باعث گسترش بیماری به سایرین شود.

از فرستادن فرزند خود به مراکز آموشی در دوره واگیری بیماری جداً خودداری فرمایید.

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: