تشنج شایع ترین واقعه عصبی دوره نوزادی

تشنج نوزادان

تشنج مشخص ترین علامت بیماری های عصبی در نوزادان است و نظر به تشخیص سریع و درمان مناسب تشنج و علت آن قادر به جلوگیری از ضایعات غیر قابل برگشت عصبی است. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، تشنج شایع ترین واقعه عصبی در دوره نوزادی است . سیستم عصبی نارس نوزادان در مواجهه با علل متفاوت پاسخ غیر اختصاصی به صورت تشنج می دهد به همین دلیل است که اغلب تشنج نوزادی با افزایش سن بهبود کامل می یابد. ولی گاه عوارضی گذرا یا ماندگار بر جای می گذارد.

علائم تشنج نوزادان

در صورت وجود حرکات غیر طبیعی اندام ها ، پرش های عضلانی تکراری ، لرزش پلک ، سفت شدن اندام ها ، حرکات شبیه مکیدن یا جویدن در دهان ، حرکات غیر طبیعی و انحراف چشمها و یا توقف تنفس به مدت بیش از 20 ثانیه و کبود شدن نوزاد حتما به پزشک یا بیمارستان مراجعه نمایید.

همه حرکات غیر طبیعی نوزاد تشنج نیست و ارزیابی نوزاد بریای تشخیص قطعی تشنج باید توسط پزشک انجام شود. اگر با گرفتن حرکات غیر طبیعی اندامها متوقف شود تشنج نیست.

هر گونه حرکت غیر طبیعی در نوزاد امکان دارد نشانه ای از بروز حملات تشنجی باشد که می تواند عوارض جبران ناپذیری روی رشد مغزی فرزند عزیز شما داشته باشد ،در صورت بروز حرکات و تکانه های غیر معمول حتما نوزاد باید توسط پزشک متخصص ویزیت و بررسی شود.

برای تعیین وقت قبلی می‌توانید با شماره 02126656126 تماس حاصل فرمایید.

علل تشنج نوزادان

1-    کمبود اکسیژن رسانی به مغز مانند مسمومیت حاملگی جدا شدن جفت ، صدمات حوالی زایمان

2-    اختلالات مانند کاهش قند خون ، کاهش کلسیم و منیزم ، کاهش یا افزایش سدیم خون

نکات مورد توجه مادران

تشنجی که در 28 روز اول عمر روی می دهد به علت اینکه تکامل عصبی نوزاد را به مخاطره می اندازد ، یک فوریت پزشکی است که به سرعت در جهت درمان آن باید اقدام شود.

1-    نوزاد باید در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان بستری شود.

2-    اقدامات درمانی اولیه مانند باز نگهداشتن راههای هوایی ، دادن اکسیژن ، تخلیه ترشحات ، تهویه مناسب و قطع تغذیه دهانی و نمونه گیری خون انجام می شود.

3-    برای نوزاد داروهای ضد تشنج شروع می شود.

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: