اقدامات پس از ترخیص نوزاد

اقدامات پس از ترخیص نوزاد

انتقال نوزاد به منزل : هنگام بردن نوزاد به منزل سعی نکنید لباس بسیار زیاد به نوزاد بپوشانید زیرا مجبور می شوید مکرراً دست و پاهای نوزاد را به داخل لباس بکشانید و فشار دهید که همین امر آرامش نوزاد را بر هم می زند و درهوای گرم ، یک تیشرت به وی بپوشانید و نوزاد را پوشک و مشنمع کنید و دریک پتو قرار دهید. نیاز به کلاه نیست. در هوای سرد ، یک لباس ضخیم هم اضافه تر بپوشانید درون دوتا پتو بپیچید و کلاه نیز به سر وی بکنید. امن ترین راه برای حفظ امنیت کودک در انتقال وی با ماشین بکار بردن صندلی مخصوص بچه است که در صندلی عقب و در وسط قرار داده می شود. باید توجه داشت که این صندلی ها به طور کاملاً صحیح و مناسب نصب شوند تا کودک از بروز حوادث حین رانندگی درامان بماند. هرگز نوزاد را در بغل گرفته و در روی صندلی جلوی ماشین ننشینید زیرا ممکن است در اثر کوچک ترین توقف یا ترمز ناگهان نوزاد از دست های شما خارج شده و به سمت شیشه ماشین پرتاب می شود.

لزوم معاینات دوره ای پس از ترخیص

وقتی نوزاد از بیمارستان مرخص می شود ویزیت های پس از ترخیص مسئله مهمی محسوب می شود که زمان این ویزیت ها زمان بسیار مناسبی است که سوالات یا نگرانی هایی که در مورد نوزاد پیش می آید با پزشک یا پرستار مطرح نموده و در مورد آنها توصیه های لازم را دریافت نمود. پزشک نیز با پرسیدن سئوالاتی در مورد نحوه تغذیه ، دفعات ادرار و مدفوع ، کنترل قند و وزن و دور سر ، کنترل رفلکس ها دوران نوزادی و معاینه قلب و ریه و پوست نوزاد ، سلامت نوزاد را مورد بررسی قرار می دهد و در صورتی که نوزاد دچار زردی یا مشکلات دیگر شود اقدامات لازم را توصیه می نماید.

زمان ویزیت نوزاد با توجه به اینکه چندساعت پس از تولد در بیمارستان حضور داشته و چه موقع ترخیص شده است تعیین میگردد.

  • اگر نوزاد کمتر کمتر از 24 ساعت بعد از تولد از بیمارستان مرخص شده باشد ، روز 2 بعد از ترخیص اولین ویزیت وی می باشد.
  • اگر نوزاد بین 24 - 48 ساعت بعد از تولد از بیمارستان مرخص شده باشد روز 4 بعد از ترخیص اولین ویزیت نوزاد می باشد.

 

  • اگر نوزاد بعد از 48 ساعت بعد از تولد از بیمارستان مرخص شده باشد روز 5 بعد از ترخیص اولین ویزیت نوزاد می باشد.

 

وزن گرفتن نوزاد :

نوزاد سالم در ماه اول تولد هر هفته 250 گرم و هر 10 روز حدود 350 گرم و مجموعاً در ماه اول حدود یک کیلو گرم وزن اضافه می کند که این نشانگر سلامت و تغذیه خوب نوزاد و کفایت کامل شیر می باشد.

 

برنامه های غربالگری نوزاد

 

تست های غربالگری نوزاد را به منظور تشخیص اختلالات مضر و کشنده نوزاد که درزمان تولد ممکن است بدون علامت باشند استفاده می شوند.

منبع

 کتاب مراقبت از نوزاد سالم

امتیازدهی
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: